Znajdź piękno i cudo w jeziorze Bohinj

Jezioro Bohinj to idealne uosobienie piękna, które leży głęboko w środku, nie od razu widoczne gołym okiem. Położone w górzystym regionie Górnej Karnioli w Słowenii, w cieniu Alp Julijskich, jezioro szczyci się surowym i nietkniętym naturalnym pięknem, które może konkurować z klasycznymi alpejskimi wioskami w południowych Niemczech, Szwajcarii i Austrii. Miejsce to jest również domem dla mnóstwa uroczych wiosek, spektakularnych widoków i lśniących jezior.

Gdzie jest jezioro Bohinj?

Duża część jeziora znajduje się w Triglavskim Parku Narodowym, który jest jedynym w kraju parkiem narodowym. Jezioro jest zwykle zacienione przez Jezioro Bled, jego bardziej znaną kuzynkę, która znajduje się zaledwie 30 minut jazdy samochodem. 

Jezioro Bohinj, Bohinj
Jezioro Bohinj jest największym naturalnym i trwałym jeziorem w Słowenii

Położony w północno-zachodniej części Słowenii Park Narodowy Triglav otrzymał swoją nazwę od Triglav, głównego szczytu, który jest jednocześnie najwyższym szczytem Alp Julijskich. To lodowcowe jezioro znajduje się w południowej części góry Triglav. 

Podczas gdy najbliższym dużym miastem jest Bled, wokół jeziora Bohinj znajduje się wiele małych wiosek, które są godne odwiedzenia. Każda wieś, którą można znaleźć w okolicy i w pobliżu jeziora, może być jedynym w swoim rodzaju sposobem na poznanie Parku Narodowego Triglav i samego wielkiego jeziora. 

Jak się tam dostać 

Dotarcie do jeziora nie jest takie trudne, ponieważ większość zwiedzających podczas wizyty w Triglavskim Parku Narodowym zwykle wybiera się na jeden do dwóch dni. Jak wspomniano wcześniej, jezioro Bohinj jest o rzut kamieniem od bardziej popularnego jeziora Bled. Dla tych, którzy przyjeżdżają z Lublany, stolicy, można oczekiwać, że dotrą do jeziora po 1 godzinie i 45 minutach jazdy. 

Ribčev Laz, Bohinj
Ribčev Laz – wieś we wschodniej części jeziora Bohinj w Bohinj

Bohinjska Bistrica ma najbliższy dworzec kolejowy. Jest to ogromna osada w pobliżu Ribcewa Łazu, maleńkiej miejscowości znajdującej się we wschodniej części jeziora Bohinj. Pomimo tego, że jest tak blisko, nadal trzeba jeździć dorożką, aby dostać się do miasta Ribcev Laz. 

Można też jeździć autobusami, które mogą zawieźć Cię z Bledu nad jezioro, bez względu na porę roku. Jednak w miesiącach zimowych autobusy te jeżdżą rzadziej, więc zadbaj o to, abyś najpierw sprawdził rozkład jazdy, zanim zaplanujesz swoją podróż w te okolice. 

Bez względu na to, czy przyjeżdżasz z Europy, czy nie, zaleca się, abyś podczas wizyty w tym miejscu jeździł sam. Można zatrzymać się w stolicy lub w innych miejscach, a następnie wypożyczyć stamtąd samochód. 

Mądrą decyzją jest wynajęcie samochodu podczas zwiedzania Słowenii, ponieważ daje to większą swobodę w zwiedzaniu wszystkich naturalnych miejsc i małych miasteczek, które zazwyczaj są tuż za torami większości szlaków turystycznych. Mimo, że można dość łatwo poruszać się po Europie autobusami i pociągami, jazda samochodem daje czas na zatrzymanie się gdziekolwiek lub kiedykolwiek masz na to ochotę, głównie dlatego, że Słowenia ma tak wiele do zaoferowania swoim gościom. 

Piękno, które jest jezioro Bohinj

Jezioro Bohinj, którego nazwa inspirowana jest otaczającą je doliną, oferuje malowniczą ucieczkę z bardziej odwiedzanych i zatłoczonych terenów regionu. Największe jezioro lodowcowe w Słowenii, jego wody pozostają chrupiące przez cały rok. Towarzyszące mu rzeki wyzwalające i odżywiające jezioro są idealnym miejscem do wędkowania, pływania kajakiem i wędrówek. 

Wideo: Vlog – przepiękne jezioro Bohinj, Słowenia

Linia brzegowa jest usiana miejscami do pływania, można też wypożyczyć kajaki, promy i kajaki z przewodnikiem. Dobre jest to, że przy długości 4 kilometrów i szerokości 1 kilometra, miejsce to w ogóle nie czuje się zatłoczone. Nie będzie Ci trudno po prostu usiąść spokojnie i zanurzyć się w pięknej, górskiej kropli w spokojnej atmosferze i czystym, górskim powietrzu. 

Osada Ribčev Laz znajduje się na południowo-wschodnim krańcu jeziora, gdzie znajduje się kościół św. Jana Chrzciciela z XVI wieku z atrakcyjnym kamiennym mostem, który rozciąga się wzdłuż płynącej Sawy Bohinjki. Pod Skalco to pobliski ogródek piwny otoczony bujną roślinnością i ustawiony pod imponującą skalną ścianą, gdzie można zakończyć dzień rozkoszując się grillowaną opłatą i miejscowym piwem. 

Za jeziorem Bohinj, nad pobliską doliną znajduje się otaczająca ją dzicz, w której panuje ten sam spokojny spokój. Znajduje się tu dwadzieścia panoramicznych wiosek, w tym Stara Fužina, Srednja Vas v Bohinju i Bohinjska Bistrica, by wymienić tylko kilka z nich. Każda z tych wiosek może być Twoją bazą wypadową podczas zwiedzania i odkrywania okolicy. 

Z ich pięknem, które wygląda jakby pochodziły prosto z zapomnianych bajek, te małe wioski dają Ci szansę być blisko natury, nabrać wolniejszego tempa i po prostu cieszyć się chwilą, gdy je miniesz. W każdej wiosce znajdują się również łóżka i śniadania, a także pensjonaty lub gostilna. Wszystkie one spotykają się, aby dać podróżnym serdeczne i ciepłe powitanie oraz doskonałe wytchnienie nie tylko dla ciała, ale także dla umysłu i duszy. 

Sąsiednie pola są wypasane przez konie i bydło, a kręte drogi wężem przez niemożliwe do pokonania maleńkie miasteczka, wraz z systemem adresowym, który może być poważnym wyzwaniem nawet dla najbardziej doświadczonych podróżników. Rzeczywiście, wizyta w okolicy, nawet jeśli jest to tylko na dzień lub dwa, może łatwo dać wspomnienia, które na pewno będziesz skarbem na całe życie. 

Zajęcia, które warto wypróbować nad jeziorem Bohinj

Jezioro Bohinj jest najlepszym miejscem do całorocznej aktywności wodnej, takiej jak pływanie, windsurfing, jazda łodzią, kajakiem lub kajakiem, nurkowanie i wędkowanie, gdy miesiące są cieplejsze, a zimą – jazda na łyżwach. Odwiedzający mogą również wybrać się na wspaniałą przejażdżkę łodzią turystyczną lub jeszcze lepiej, po prostu zrelaksować się podczas spaceru wzdłuż brzegu. 

Na świecie jest jeszcze wiele cudów, które trzeba jeszcze odkryć, a jezioro Bohinj może być tylko jednym z nich.

Artykuły z tej samej kategorii:

    Nic nie znaleziono

This article was written by admin