Zachwyć się surowym pięknem Pelješac, Chorwacja

Jeśli Dubrownik wydaje ci się zbyt gwarny, wystarczy godzina jazdy w górę wybrzeża, aby cieszyć się wspaniałymi wakacjami na surowym półwyspie, który wciąż pozostaje nieodkryty przez większość turystów. Pomimo bliskiej odległości od ukochanego miasta kraju, Pelješac, Chorwacja (https://www.pelješac.eu/) nie przyciąga tłumów. Oznacza to, że możesz rozkoszować się dziewiczym winiarskim krajem, uroczymi starymi wioskami, luźnymi restauracjami i kamienistymi plażami przez nieco dłuższy czas niż ten, którego możesz się spodziewać w innych miastach.

Szybkie spojrzenie na Pelješac

Półwysep Pelješac wystaje z dalmatyńskiego wybrzeża około 30 mil na północ od miasta Dubrovnic, rozciąga się wdzięcznie do Morza Adriatyckiego, a jego najbardziej wysunięty na zachód punkt sięga aż do wyspy Korčula. Jednak w przeciwieństwie do Korčuli, która jest ulubionym i popularnym miejscem wśród statków wycieczkowych ze względu na krajobraz winnic i uroczych miasteczek, Pelješac nie jest jeszcze częstym przystankiem w planie podróży przeciętnych turystów.

Pelješac, Chorwacja
Pelješac to półwysep na wschodnim wybrzeżu Adriatyku

Jeśli jednak umieścisz je na swojej bucket list, spodziewaj się, że będziesz w zachwycie nad malowniczymi miasteczkami, takimi jak Ston, które posiada rozległe mury obronne uważane za jedne z najdłuższych, jakie można znaleźć w Europie. Szczyci się również słonymi płaskowyżami, które są wykorzystywane do dziś i zapraszają wycieczki. Senne Orebić znajduje się dalej na zachód i służy jako punkt wsiadania do promów pływających do Korčuli, a także jest sercem przemysłu winiarskiego na półwyspie. 

Dla miłośników świeżych owoców morza, restauracje na Pelješacu w Chorwacji nie mogą się równać z tymi w Dubrowniku. Półwysep słynie z owoców morza. Nawet jeśli nie masz wcześniejszych badań, możesz praktycznie pójść gdziekolwiek i oczekiwać, że znajdziesz nadwodną jadłodajnię lub przytulną tawernę, która serwuje małże i ostrygi świeżo wyciągnięte z oceanu, zabrane prosto na grilla w bardzo przystępnych cenach, nawet jak na tak przystępny kraj jak Chorwacja

Zaplanuj swoją wycieczkę na Pelješac

W odróżnieniu od bardziej popularnego półwyspu Istria, Pelješac w Chorwacji jest na tyle mały, że wystarczy jeden dzień, aby pokonać go samochodem. Z długością 40 mil, która rozciąga się od Ston do Lovišta, półwysep jest wystarczająco mały, aby pokonać go w godzinę lub więcej. Czas ten nie uwzględnia jednak postojów, które chcielibyście zrobić po drodze, szczególnie w winnicach półwyspu. 

Port w Mali Ston, Pelješac
Port w Mali Ston, Pelješac

Jeśli nie planujecie przyjazdu własnym pojazdem, w każdym z miasteczek możecie wypożyczyć rowery, aby zwiedzić pobliską okolicę. Ten rzadko uczęszczany i spokojny półwysep jest idealny do poruszania się na dwóch kółkach, a pasmo górskie Svet Ilija na północ od Orebića jest doskonałym miejscem do wędrówek. 

Najlepszy czas na wyjazd 

Podobnie jak większość wybrzeża Dalmacji, półwysep Pelješac zapewnia zawsze łagodny klimat, który szczyci się balsamicznymi temperaturami w miesiącach lipcu i sierpniu. Ponieważ obszar ten wciąż pozostaje niezbadany, nie ma tu sezonu turystycznego, więc możecie być pewni, że jeśli zdecydujecie się tu przyjechać, będziecie mogli trzymać się z dala od hord statków wycieczkowych w takich miejscach jak Dubrownik czy Split.

Półwysep Pelješac, Chorwacja – dlaczego warto tutaj przyjechać

Podobnie jak w przypadku większości chorwackich destynacji, również w większych miastach można spodziewać się tłumów biesiadników i festiwali podczas Bożego Narodzenia i Wielkanocy, dwóch głównych świąt. Przedsiębiorstwa, takie jak sklepy spożywcze i restauracje są zamknięte podczas samego święta i mogą być również zamknięte w okolicznych dniach, co sprawia, że konieczne jest zaplanowanie swojej podróży odpowiednio. Jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń każdego roku w Stonie, zbiór soli, odbywa się w lipcu i sierpniu. 

Jak dojechać tam i z powrotem

Pelješac, Chorwacja nie ma własnego lotniska komercyjnego, więc wiele wizyt w tym miejscu rozpocznie się w którymś z innych głównych miast kraju, z Dubrownikiem jako najbliższym, jak również Zadarem i Splitem. Wiele głównych linii lotniczych, takich jak British Airways, KLM i Lufthansa obsługuje Chorwację z innych krajów europejskich. Możesz złapać last minute i niedrogie loty od słynnych tanich linii lotniczych, takich jak EasyJet i Ryanair oraz własnych Croatia Airlines. 

Autobusy zapewniają godzinną podróż z Dubrownika do Stone, a promy kursują z Ploce do Trpanj na północy półwyspu lub z Korčuli do Dominče, kluczowego przystanku w rejsach po Wybrzeżu Dalmatyńskim do Orebića. Należy pamiętać, że wiele z tych miast nie jest przystosowanych do ruchu pieszego, szczególnie dla podróżnych, którzy ciągną ze sobą ciężkie walizki. Oznacza to, że najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie samochodu z wyprzedzeniem i zabranie go ze sobą, a większość transferów odbywa się promami samochodowymi. 

Gdzie się zatrzymać

Półwysep Pelješac w Chorwacji jest dziś jeszcze słabo rozwinięty. Nie oczekujcie, że znajdziecie tu luksusowe hotele, mega kurorty czy butikowe hotele. Zamiast tego, znajdziesz wiele małych winnic wynajmujących pokoje, Agroturizamów lub rodzinnych gospodarstw, które mogą zaoferować Ci niezapomniany posiłek i łóżko za niską cenę, a także małe miejskie pensjonaty, które oferują proste zakwaterowanie w pobliżu plaży. Jest to dokładnie ten rodzaj doświadczenia, którego poszukuje wielu odwiedzających ten region.

Ston’s accommodation range from the dusky red-roofed old stone homes in the town center that went through renovations to accommodate guests to the newly constructed properties complete with gardens, patios, and even pools sometimes. Kilka z nich posiada również restauracje i skromne kawiarnie, podczas gdy inne oferują pełne kuchnie dla tych, którzy wolą gotować własne posiłki. 

Hotele w Orebiću są nieco bardziej luksusowe, z dostępem do prywatnej plaży i basenów. Miłośnicy wina mogą również korzystać z luksusowych zakwaterowań w Saints Hills i Korta Katarina, dwóch najbardziej szykownych winnicach półwyspu. 

Nie trzeba dodawać, że surowe i dziewicze piękno Pelješac, Chorwacja zawsze będzie jedną z największych przynęt, które nadal kuszą podróżnych, którzy wolą trzymać się z dala od dużych i głośnych tłumów.

Artykuły z tej samej kategorii:

This article was written by admin