Wskazówki dotyczące zakupu oświetlenia LED

Od dawna istnieje LED czyli dioda emitująca światło. Twoja latarka i zegar cyfrowy używają go od wielu lat. Jednak dopiero niedawno uznano diody LED za główne źródło oświetlenia mieszkalnego.

Żarówki nieefektywne i zużywające dużo prądu, które przez wiele lat uznawano za standardowe zaczynają być rzadziej używane. Obecnie są zastępowane energooszczędnymi alternatywami, takimi jak oświetlenie LED. Gdy zdecydujesz się na tę opcję oświetlenia, przy wyborze żarówki LED powinieneś wziąć pod uwagę kilka czynników.

Kierunkowe oświetlenie i kąty

Diody LED przypominają światło reflektora w przeciwieństwie do energooszczędnych i zwykłych żarówek. Żarówki LED można uznać za bardziej kierunkowe, ponieważ emitują one światło tylko w jednym kierunku. Oświetlenie kierunkowe lub nazywane kątami wiązki lub rodzajami wiązki najlepiej opisuje się w stopniach. Informuje o ilości obszaru, które światło ma pokryć.

Reflektora LED

Żarówki LED są dostępne w dwóch rodzajach: wybrzuszony reflektor czyli BR i reflektor paraboliczny czyli PAR.

Wybrzuszone żarówki charakteryzują się szerokim kątem wiązki. Oznacza to, że mogą one oświetlić powierzchnię pod kątem większym niż 45 stopni. Żarówki paraboliczne mogą świecić pod kątem od 5 do ponad 45 stopni, w szczególności:

  • 5-15 stopni dla żarówek o bardzo wąskim kącie wiązki światła
  • 16-22 stopni dla żarówek o wąskim kącie
  • 23-32 stopni dla żarówek o średnim kącie wiązki światła
  • 33-45 stopni dla żarówek o szerokim kącie
  • Ponad 45 stopni dla żarówek o bardzo szerokim kącie wiązki światła

Rozmiar i barwa światła

Szukając reflektora LED, należy pamiętać, że liczby po PAR i BR przedstawiają 1/8 cala czyli średnicę żarówki. Aby poznać średnicę, wystarczy podzielić liczbę przez 8. Na przykład żarówka PAR 30 ma średnicę 3,75 lub 30/8 cali.

Zdarzają się przypadki, w których preferujesz pewien rodzaj białego światła do oświetlenia pokoju. Dobrze, że żarówka LED może zapewnić podobną barwę światła co zwykłe żarówki i to bez zużywania dużej ilości energii. Ich rodzaje to:

  • 6500K + – światło dzienne
  • 4100K-5000K – zimna biel
  • 2700K-3000K – ciepła biel

Jasność i gwint

Poziom jasności reflektora LED mierzy się nie w watach, ale w lumenach. Waty wyrażają ilość energii zużywanej przez żarówkę. To, co sprawia, że ​​żarówka LED jest tak korzystna, to fakt, że wykorzystuje ona mniejszą ilość energii, aby wytworzyć taką samą ilość światła co zwykła żarówka.

Reflektora LED

Gwinty zwykłych żarówek i żarówek LED przeważnie różnią się od siebie. Upewnij się, że zakupiona żarówka LED ma podobny gwint.

Możesz być przytłoczony tymi wszystkimi szczegółami, ale dobrze jest wiedzieć czego możesz oczekiwać od reflektora LED przed dokonaniem zakupu. Podsumowując, diody LED mogą wytrzymać znacznie dłużej niż tradycyjne żarówki, pozwalają zaoszczędzić więcej energii i mogą służyć jako mądra inwestycja długoterminowa.

fNie przegap artykułu informacyjnego o regałów do salonu.

Artykuły z tej samej kategorii:

This article was written by admin