Jak wykryć rabunek pszczół

Rozbój pszczół jest warunkiem, w którym najeźdźcy pochodzący z innych uli atakują inny rój. Istnieje wiele powodów, dla których ta inwazja jest poważnym problemem dla rodzin pszczelich. Są to między innymi następujące:

  1. Jeżeli ul nie obroni się podczas rabunku, armia najeźdźców może odebrać jedzenie kolonii. 
  2. Rój, który broni się przed rabunkiem, będzie walczył na śmierć i życie. Walka ta może doprowadzić do utraty wielu maleńkich istnień ludzkich, a nawet doprowadzić do zniszczenia całej kolonii. 
  3. Bycie okradzionym może zmienić usposobienie ula. Pszczoły mogą stać się agresywne, paskudne i trudne do opanowania.
Rozbój pszczół

Większość początkujących pszczelarzy często mylą tę okradającą sytuację z dokładnym przeciwieństwem problemu. Myślą, że dzieje się coś dobrego z powodu aktywności wokół ich ula. Jest to jednak naturalny błąd. 

Jaka jest różnica między nienormalnym a normalnym zachowaniem pszczół w przypadku rabunku? 

Podczas przepływu nektaru, ruchliwy ul może mieć dużo aktywności przy jego wejściu. Jednak typowe zachowanie żerujących pszczół różni się od sytuacji rabunkowych. Istnieje powód, dla którego żerujące pszczoły przychodzą i odchodzą. Mogą one strzelać prosto z ula i szybko wychodzą w górę i w dół. Ziemia, pyłek kwiatowy i nektar mogą obciążać powracające pszczoły, gdy wracają do ula. Inne pszczoły mogą podrzucić wejście do ula, a następnie rozbić się o ziemię prawie w pobliżu dolnej deski.

Wideo: Rabunek Napad na Ul pszczoły

Istnieją przypadki, w których normalna aktywność przy wejściu do ula może wyglądać na dziwnie zajętą. Tutaj młode robotnice mogą skorzystać z lotów orientacyjnych. Stojąc przed ulem, unoszą się tam i z powrotem, w górę i w dół. Kierują się na miejsce, w którym znajduje się rój. Można zauważyć setki młodych pszczół, które pływają wokół wejścia do ula. Jednakże, nie ma nic szalonego ani agresywnego w tym eksploratorskim zachowaniu. 

W odróżnieniu od tych zwykle zajętych sytuacji, napad na pszczoły przybiera złowieszczy i agresywny wygląd. Oto kilka znaków ostrzegawczych, które należy rozpoznać:

  • Jeśli przyjrzeć się jej dokładnie, można zauważyć pszczoły, które walczą na ziemi tuż przed ulem lub przy wejściu do ula. Są one zaangażowane w pełną walkę. To są pszczoły stróżujące, które bronią kolonii na śmierć i życie. Takie zachowanie jest jedną z głównych oznak tego, że mają miejsce rabunki. 
  • Złodzieje pszczół podchodzą do ula nie ważąc się nektarem. Nie strzelają prosto do wejścia do ula. Zamiast tego lecą z jednej strony na drugą i czekają na doskonały moment, by wymknąć się pszczołom stróżom. 
  • W przeciwieństwie do żerujących pszczół, które opuszczą ul z pustymi rękami, pszczoły rabujące opuszczą ul całkowicie obciążone miodem, który utrudnia im latanie. Pszczoły rabujące mają tendencję do wspinania się przy wejściu do ula, zanim wyruszą w drogę. Kiedy już znajdą się w powietrzu, ich tor lotu na charakterystycznym zanurzeniu. 

Napad na pszczoły nie powinien być traktowany jako rzecz oczywista, więc upewnij się, że położyłeś mu kres, zanim stanie się on poważny poza kontrolą. 

Artykuły z tej samej kategorii:

This article was written by admin