Jak długo utrzymują się opony?

Opony, które nie wykonują już swojej pracy, nie zrobią nic dobrego z twoim samochodem. W końcu twoje opony są jedynym kontaktem twojego samochodu z drogą. Dlatego właśnie Twoje opony muszą być w najlepszym stanie, abyś mógł być pewny bezpieczeństwa zarówno Twojego, jak i innych kierowców.

Ale głównym pytaniem jest, jak długo wytrzymują opony w pierwszym? 

Szczerze mówiąc, to zależy. Przeciętny zestaw opon może trwać od 4 do 5 lat lub od 60 000 do 75 000 mil. 

Istnieje jednak kilka ważnych czynników, które mogą mieć wpływ na ogólną żywotność opon.

Ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, jak długo utrzymają się Twoje opony

Istnieje kilka kluczowych czynników, które mogą mieć wpływ na trwałość opon:

Pojazd 

Tak, rodzaj pojazdu, w którym używane są opony, odgrywa bardzo ważną rolę w tym, czy będą one trwałe, czy nie. 

Opony samochodów ciężarowych i SUV-ów zwykle przenoszą większą masę w porównaniu z oponami sedana. Oznacza to, że jeśli nie użyjesz odpowiednich opon do swojego pojazdu, zużyją się one szybciej niż normalnie. 

Opony zimowe na ekstremalne warunki zimowe
Opony zimowe w samochodzie terenowym

Zdarzają się również przypadki, w których naprawdę nie ma jasnego i definitywnego wyjaśnienia, dlaczego opony danego modelu samochodu wytrzymują dłużej na oponach innego modelu. Badania wykazały, że niektóre modele Hondy CRV ucierpiały z powodu przedwczesnego uszkodzenia i zużycia opon, które tylko zwiększają ryzyko wypadków drogowych lub rozerwania opony. 

Twórca 

Przeciętne opony zostały zaprojektowane w taki sposób, aby mogły wykonywać swoją pracę nawet przez 60 000 mil. Istnieją producenci opon, którzy udzielają gwarancji na przebieg do 80 000 mil i więcej, co świadczy o ich pewności co do trwałości danej opony pod względem konstrukcji, inżynierii i technologii. Istnieją również opony, które mogą być użytkowane przez okres do 30 000 mil.

Opony zimowe  Goodyear
Opony zimowe Goodyear Ultragrip Performance

Konkretny rodzaj kupowanych opon będzie również odgrywał dużą rolę w ich trwałości. Na przykład, opony o bardzo wysokich osiągach mogą wytrzymać prawie połowę kilometrów w porównaniu z oponami do samochodów rodzinnych. Ponadto, opony zimowe i letnie oraz całoroczne mogą pochwalić się różnymi ocenami zużycia bieżnika, dlatego też ich żywotność jest również inna. 

Twoje miejsce zamieszkania 

Oprócz pojazdu i producenta opon, miejsce, w którym zazwyczaj jeździsz samochodem jest jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chcesz wiedzieć, jak długo mogą wytrzymać Twoje opony. 

Zużycie opon będzie się różnić w zależności od konkretnego terenu, na którym się jeździ, jak również od regionu, w którym się mieszka. Jeśli temperatury są niskie, na oponach będzie mniejszy nacisk, co może prowadzić do niedopompowania, spłaszczenia, a w końcu do niebezpiecznych warunków jazdy. Tymczasem ekstremalnie wysokie temperatury mogą powodować nagrzewanie się dróg, co może prowadzić do większego tarcia między drogą a oponami. Zwiększona emisja ciepła przez opony może być ryzykowna, jeśli nie są one prawidłowo napompowane, uszkodzone lub pęknięte.

Wideo: Porównanie – Ppony budżetowe vs markowe

Cieplejsze temperatury i ekspozycja na światło słoneczne mogą również skrócić żywotność opon, więc opony używane w cieplejszym klimacie mają tendencję do szybszej wymiany. 

Ale bez względu na to, gdzie znajduje się Twoje miejsce zamieszkania, najlepiej trzymać się z dala od dróg szutrowych, wybojów i uszkodzonych dróg, jeśli to możliwe. Pomyślcie o tym w ten sposób. Jeśli Twoje bezpieczeństwo jest zagwarantowane, to najprawdopodobniej zagwarantuje ono również bezpieczeństwo Twoich opon. 

Styl jazdy

Większość z was na pewno zna kogoś, kto uwielbia jazdę jak na wyścigu. Ci ludzie mają większe szanse na przedwczesne zużycie opon. Jeśli Twój pojazd jest regularnie narażony na duże obciążenia, agresywną jazdę po wybojach i wybojach prędkości oraz silne przyspieszenie, będzie to miało wpływ na Twoje opony. 

Oprócz stylu jazdy, to, jak dużo jeździsz w ciągu roku, może również przyczynić się do trwałości Twoich opon. Średnio amerykańscy kierowcy mogą przejechać od 13 000 do 14 000 mil rocznie. Są jednak tacy, którzy jeżdżą mniej lub więcej. 

Rutyna konserwacji 

Jeśli chcesz wydłużyć żywotność opon, musisz przećwiczyć właściwą i odpowiednią ich konserwację. 

  • Ciśnienie w oponach należy sprawdzać co miesiąc. Aby poznać sugerowaną wartość ciśnienia powietrza, należy zapoznać się z tabliczką znamionową lub instrukcją obsługi. 
  • Każdego roku należy sprawdzić ustawienie i wyważenie kół. Jeżeli koła są niesymetryczne lub niesymetryczne, może to spowodować nieregularne zużycie bieżnika, skracając żywotność opon.
  • Regularnie obracaj oponami swojego pojazdu. Ponownie, można sprawdzić instrukcję obsługi pojazdu, aby wiedzieć, jak często należy obracać jego opony. Eksperci proponują rotację opon co 5 000 do 7 000 mil. 
  • Monitoruj bieżnik. Uszkodzone lub zużyte bieżniki mogą być bardzo niebezpieczne, ponieważ mogą wpływać na drogę hamowania i prowadzić do wypadków samochodowych. To coś, co możesz przeprowadzić samodzielnie podczas tzw. ćwierć testu. Tutaj ćwierćdolarówkę należy umieścić na bieżniku opony. Gdy zobaczysz całą główkę George’a Washingtona, bieżnik opony znajduje się poniżej lub na wysokości 4/32 cala i wkrótce trzeba go wymienić. Twój pojazd nie przejdzie kontroli stanowej, jeżeli będzie miał bieżnik 2/32″.
  • Zawsze sprawdzaj opony pod kątem wszelkich uszkodzeń i oznak starzenia, w tym nierównomiernego zużycia, pęcherzyków powietrza, małej głębokości bieżnika i pęknięć. 
  • Wiek twoich opon 

Niezależnie od głębokości bieżnika, jeśli Twoje opony mają już ponad 6 lat, możesz rozważyć ich wymianę, i kup nowe w sklepie internetowym Silux. Wynika to z faktu, że mieszanki gumowe opony ulegają po pewnym czasie pogorszeniu, co może prowadzić do gnicia na suchej nawierzchni. Ta sucha zgnilizna jest powodem, dla którego opony stają się bardziej podatne na rozłączanie się i wydmuchiwanie bieżnika. 

Producenci opon i pojazdów zazwyczaj zalecają wymianę opon, jeśli mają one od 6 do 10 lat, bez względu na głębokość bieżnika. Jednak dla wielu kierowców bieżnik opony zużywa się jeszcze przed osiągnięciem tego wieku. 

Artykuły z tej samej kategorii:

This article was written by admin